قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / دوره ها / محصولات حسابداری / آموزش حسابداری حقوق و دستمزد
حقوق و دستمزد

آموزش حسابداری حقوق و دستمزد

ثبت نام

 

 

 

جزییات حقوق و دستمزد به عنوان یک هزینه محسوب شده و در دفاتر قانونی نظیر دفتر روزنامه و دفتر کل وارد شده و ثبت میگردد و این هزینه باید به صورت ماهانه تسویه گردد . برای محاسبه این مبالغ و هزینه ها باید حسابدار در خصوص حقوق پایه ، مزایای قانونی مانند حق مسئولیت ، مزایای عائله مندی ، هزینه مسکن و غیره اطلاعات کافی و به روز داشته باشد و بداند چه مبالغی باید به عنوان کسورات از مجموع دریافتی شخص کسر گردد این کسورات برخی شامل مالیات ، بیمه ، وام ، مساعده و غیره می باشد .

 

اهمیت حسابدری حقوق و دستمزد

محاسبه و پرداخت حقوق و مزایای کارکنان، یکی از پر اهمیت‌ ترین و در عین حال زمان برترین محاسبات بخش‌ های اداری و مالی هر سازمان و شرکتی است. اگر به روند رقابت اقتصادی روبه رشد صنایع مختلف توجه کنید، خواهید دید که، هر شرکتی و سازمانی که دستمزد کارکنان را به صورتی منظم و با رویه ‌ای یکسان می پردازد و همچنین اطلاعات عوامل را به گونه ‌ای بایگانی کند که علاوه بر دسترسی ساده به آنها، بتوانید گزارشات متنوعی هم از این اطلاعات تهیه کند، از یک سو توانسته‌ میزان رضایت کارکنان را افزایش دهد و از سوی دیگر تعامل با مراجع و سازمان ‌های مرتبط (مانند وزارت دارایی، سازمان بیمه و…) را تسهیل کرده است.

همانطور که گفته شد هزینه نیروی کار، بخش اعظمی از بهای تمام شده تولید کالا و خدمات یک موسسه یا یک واحد اقتصادی را به خود اختصاص می دهد. در واقع هزینه حقوق و دستمزد تأثیر قابل توجه ای بر سود واحد های تجاری خواهد داشت. البته اهمیت حقوق و دستمزد در واحد های مختلف متفاوت است ولی به طور معمول هزینه حقوق دستمزد، قسمتی از درآمدهای واحدهای اقتصادی و تجاری را به خود اختصاص می دهد. بنابراین پر واضح است کسانی که مدیریت شرکت ها، موسسات، و ارگانها را بر عهده دارند باید اطلاعات جامع و کافی در این زمینه داشته باشند یا حسابدارن خبره ای را برای این مهم بکارگیری نمایند.

سرفصل های آموزشی:

  • تعاریف کار – دستمزد – قرارداد

  • نحوه محاسبه حقوق – اضافه کاری – بیمه و مالیات حقوق

  • نحوه محاسبه شیفت کاری – نوبت کاری – عادی کار

  • تعاریف حق خواربار – حق مسکن – حق اولاد

  • نحوه ثبت حقوق و کسورات در دفاتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *