قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / سایدبار / فرق آموزشگاه های مجاز و غیر مجاز

فرق آموزشگاه های مجاز و غیر مجاز

 

فرق آموزشگاه های مجاز و غیرمجاز

 

نقش سازمان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای کشور، در نظارت بر فعالیت مؤسساتی که مهارت‌های یک حرفه را آموزش می‌دهد، چیست؟

سازمان آموزش‌های فنی و حرفه‌ای کشور، تنها مرجع قانونی ارائه آموزش‌های مهارتی غیر‌رسمی در کشور است. اگر مؤسسه‌ای بخواهد به آموزش مهارت‌های یک حرفه بپردازد، الزاما باید از اداره کل آموزش‌های فنی و حرفه‌ای استان خود مجوز بگیرد. هرگونه ارائه آموزش در زمینه‌های مهارتی بدون داشتن مجوز، کاملا غیر‌قانونی است و سازمان ما می‌تواند پس از طی فرآیندهای قانونی، مؤسسه مربوط را تعطیل کند.

 

شخصی که از طرف اتحادیه صنفی یک حرفه خاص، پروانه کسب دریافت کرده، می‌تواند در محل کسب خود، دوره‌های آموزشی مهارت‌های آن حرفه را برگزار کند؟

خیر، یک فعال صنفی که خدمتی ارائه می‌کند، اجازه برگزاری دوره آموزشی مهارت‌های حرفه خود را ندارد، مگر این که برای این کار از اداره کل فنی و حرفه‌ای استان خود مجوز بگیرد.

 

به چه صورتی نرخ شهریه کلاس‌ها و نحوه برگزاری دوره‌های آموزشی حرفه‌های مختلف، از طرف سازمان شما تعیین می‌شود؟

اصولا برای همه دوره‌هایی که آموزش یک رشته مهارتی محسوب می‌شود، از لحاظ ساعات آموزشی و نحوه برگزاری آموزش‌ها یک استاندارد بین‌المللی وجود دارد. شهریه دوره‌های مختلف هم براساس موضوعاتی مثل ساعات آموزشی، فضا و تجهیزات آموزشی مورد نیاز و اجاره محل آموزش، توسط یک تیم کارشناسی متشکل از کارشناسان کانون انجمن صنفی آموزشگاه‌های آزاد و اداره کل آموزش‌های فنی و حرفه‌ای هر استان ارزیابی می‌شود. پس از تعیین نرخ شهریه‌ها توسط این تیم، موضوع در هیات نظارت استان مربوط به تصویب می‌رسد. پس از تصویب این هیات نیز نرخ شهریه دوره‌های مختلف، در سامانه رسمی اداره کل آموزش‌های فنی و حرفه‌ای آن استان بارگذاری می‌شود.

 

حتما باید گزارشی در زمینه فعالیت‌های غیرمجاز مؤسسات آموزشی حرفه‌های مختلف به دست برسد تا با آنها برخورد کنید؟

این طور نیست، پیش از این که گزارشی دریافت کنیم هم بر فعالیت‌های غیر‌مجاز نظارت می‌کنیم. به این صورت که بازرسان کانون انجمن صنفی آموزشگاه‌های آزاد، آگهی‌های تبلیغاتی روزنامه‌ها و جراید را بررسی می‌کنند. آنها به صورت دوره‌ای هم از مراکز مختلف بازدید می‌کنند. اگر بازرسان ما، در بررسی‌ها و بازدیدهای خود متوجه فعالیت غیر‌قانونی یک آموزشگاه شوند، با هماهنگی‌های لازم با آن برخورد می‌کنند. ولی چون بسیاری از این فعالیت‌ها به صورت چراغ خاموش انجام می‌شود، بازرسان ما متوجه آن نمی‌شوند.

 

چه فرآیندی از طرف سازمان شما یا نهادهای مسئول دیگر، برای جلوگیری از این‌گونه فعالیت‌های غیر‌قانونی انجام می‌شود؟

ابتدا باید وجود مراکز آموزشی غیر‌قانونی از طریق گزارش‌های مردمی یا بازرسی‌های بازرسان کانون آموزشگاه‌های آزاد بر ما ثابت شود. به محض این که متوجه شدیم یک آموزشگاه بدون داشتن مجوز اداره کل آموزش‌های فنی و حرفه‌ای استان خود، مهارت‌های یک حرفه را آموزش می‌دهد، کارشناسان ما موضوع را بررسی می‌کنند و اگر ضرورتی داشته باشد، با هماهنگی میان کارشناسان ما و بازرسان کانون آموزشگاه‌های آزاد و دفتر حراست اداره کل آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و اداره اماکن عمومی و دادستانی استان مربوط، این موضوع تحت تعقیب قرار می‌گیرد.

 

حال اگر هنرجویی، در یک مؤسسه آموزشی مجاز دوره دیده باشد، ولی درباره کیفیت آموزش یا نرخ شهریه آن مؤسسه شکایتی داشته باشد، از چه راهی می‌تواند شکایت خود را پیگیری کند؟

در این زمینه کارگروهی با عنوان واحد بررسی شکایات و ارزیابی عملکرد در اداره کل آموزش‌های فنی و حرفه‌ای هر استان وجود دارد. اگر فردی در خصوص کیفیت آموزش و نرخ شهریه دوره آموزشی آموزشگاهی که از ما مجوز دارد، شکایتی داشته باشد، می‌تواند شکایت خود را به صورت مکتوب در این کارگروه طرح کند. پس از طرح شکایت، کارشناس‌های این واحد موضوع را بررسی کرده و اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

 

منبع خبری :

http://jamejamonline.ir/online/Search/keyword/1?q=%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87%20%D8%BA%DB%8C%D8%B1%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *