قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / نقشه راه / چگونه برنامه نویس حرفه ای شوید

چگونه برنامه نویس حرفه ای شوید

برنامه نویسی یکی از برترین و پردرآمدترین مشاغل دنیا است، در آن شکی نیست. علاوه بر آن برنامه نویسان بزرگ توانسته اند دنیا را تغییر دهند و با برنامه هایشان زندگی را برای انسان ها راحت تر کنند. پس چه شغلی بهتر از برنامه نویسی که هم بسیار معتبر است، هم درآمد بسیار خوبی دارد و هم می تواند موجب کمک به دیگران شود.

یکی از اشتباهات رایج در انتخاب برنامه نویسی به عنوان شغل این است که افراد صرفا برای کسب درآمد به سراغ آن می روند. در ابتدا ببینید چقدر به برنامه نویسی علاقه مند هستید؟ برنامه نویسی یک حرفه پر چالش است و به تلاش برای حرفه ای شدن در آن نیاز است. با خودتان صادق باشید. حاضرید تلاش کنید تا به خوبی در آن مهارت کسب کتید؟ البته باید بگویم این چالش ها برای علاقه مندان به برنامه نویسی بسیار لذت بخش هستند. چون در طول انجام کارT نتایج تلاش هایتان را می بینید.

برای کسب درآمد از برنامه نویسی باید ابتدا در آن حرفه ای شوید و برای حرفه ای شدن در برنامه نویسی بهتر است به آن علاقه مند باشید به عبارت دیگر اگر به برنامه نویسی علاقه مند باشید مسیر پردرآمدی پیش رو شماست اما اگر بخاطر پول میخواهید برنامه نویس شوید مسیر سختی را پیش رو خواهید داشت.

اگر تصمیم تان برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای جدی است و با علاقه میخواهید در این مسیر گام بردارید، مسیر پیش رو بسیار روشن است و در آینده نزدیک از یک شغل معتبر و پردرآمد لذت خواهید برد. حالا باید تلاش کنید تا مهارتتان را افزایش دهید. خیالتان راحت، بادانش در کنار شماست و از شما حمایت می کند.

یک زمینه را انتخاب کنید و جلو بروید

برنامه نویسی یک دنیای گسترده است و شاخه های زیادی دارد (از برنامه نویسی اپلیکیشن های موبایل، طراحی سایت تا برنامه نویسی بازی های کامپیوتری). لازم نیست در همه زمینه ها مهارت داشته باشید. یک زمینه را بر اساس علاقه تان انتخاب کنید و سعی کنید با تلاش در آن متخصص شوید. زمینه های مهم برنامه نویسی شامل موارد زیر می شود:

  • برنامه نویسی تحت موبایل (شامل اندروید و IOS)

  • برنامه نویسی تحت وب (شامل بک اند (پس زمینه سایت) و فرانت اند(ظاهر سایت))

  • برنامه نویسی تحت دسکتاپ (شامل نرم افزارهای کاربردی تحت ویندوز و …)

حالا باید انتخاب کنید در کدام یک از زمینه های برنامه نویسی می خواهید فعالیت کنید. اگر زمینه ای که انتخاب کردید، به آن علاقه مند باشید و از کار باهاش لذت ببرید و تلاش کنید در آن زمینه متخصص باشید، قطعا مسیر درست موفقیت را انتخاب کرید و به راحتی یک برنامه نویس حرفه ای خواهید شد و از نتایج آن لذت خواهید برد.

درست برنامه نویسی را یاد بگیرید، کدها را حفظ نکنید

اگر الان شما یک برنامه نویس حرفه ای نیستید مهم نیست، همین که تصمیم گرفته اید تا یک برنامه نویس حرفه ای شوید خودش یک گام طلایی است. همان طور که می دانید برنامه نویسی یک علم است و شما باید آن را کسب کنید و بعد از آن با تمرین، مهارت خود را بالا ببرید.

حفظ کردن کدها از روی کتاب و یا اینترنت نمی تواند از شما یک برنامه نویس حرفه ای بسازد. کدهای برنامه نویسی در واقع زبان مشترک بین برنامه نویس و کامپیوتر هستند پس سعی کنید کدها را متوجه شوید. اگر در ابتدای راه هستید احتمالا کمی برایتان کنگ باشد اما همین که تلاش کنید تا آنها را درک کنید کم کم کدها برایتان معنی دار می شوند.

یادتان باشد برنامه نویسی صرفا کد نویسی نیست. تحلیل نیازها و درک الگوریتم ها و یافتن راه حل برای مسایل و… از جمله موارد مهم در کنار کدنویسی هستند. به عبارت ساده تر وقتی در برنامه نویسی با یک مسئله روبرو می شوید، در ابتدا باید نیازهای آن را درک کنید و به دنبال راه حل برای آنها بگردید؛ بعد از آن با یک زبان برنامه نویسی آنها را به کد تبدیل کرده و پیاده سازی کنید.

روش صحیح یادگیری برنامه نویسی را انتخاب کنید

راه های زیادی برای کسب دانش برنامه نویسی وجود دارد. شما میتوانید از طریق مطالعه کتاب های برنامه نویسی، جستجو در اینترنت، سایت های مرجع برنامه نویسی، رفتن به کلاس های برنامه نویسی و تماشای ویدیوهای آموزشی برنامه نویسی را یاد بگیرید.

کدام روش، بهترین است؟ شاید آسان ترین و لذت بخش ترین شیوه یادگیری دیدن فیلم های کوتاه باشد. اما در ابتدا دنبال اصول پایه و آنچه که در انجام یک پروژه برنامه نویسی به آن نیاز دارید باشید. برای یادگیری بهتر و آسان تر و لذت بخش تر به کلاس های برنامه نویسی که به صورت آموزش های پروژه محور باشند تا درک بهتری از نیازها یک پروژه واقعی داشته باشید و در کنار آن برنامه نویسی را یاد می گیرید. ما در این راه شما را همراهی خواهیم کرد و بهترین آموزش ها را برایتان فراهم خواهیم کرد.

تمرین و انجام پروژه

کسب دانش برنامه نویسی شروع کار است و شما باید با تمرین و انجام پروژه های مختلف مهارت خود را در برنامه نویسی بالا ببرید. از پروژه های ساده شروع کنید، مهم نیست قبلا افرادی این پروژه ها را انجام داده اند. شما نیز آنها را به سبک خودتان انجام دهید و یا آنها را تکمیل و بهتر کنید.

خلاق و کنجکاو باشید

در انجام پروژه ها همیشه به دنبال روش جدید و بهتر باشید و سعی کنید کارها را ساده تر کنید. کنجکاو باشید و خودتان را محدود به دانش تان نکنید و مرتبا جستجو کنید. برنامه نویسان حرفه ای هرگز خود را محدود به دانش شان نمی کنند و همواره به دنبال ارتقا دانش خود هستند. هدف از انجام پروزه ها نیز همین است.

مانند برنامه نویس های حرفه ای فکر کنید

پروژه های زیادی انجام شده و شاید فکر کنید که دیگر هیچ پروژه تازه ای برای انجام نیست، اما یک برنامه نویس حرفه ای هرگز اینطور فکر نمی کند. به اطرافتان نگاه کنید، نیاز ها را پیدا کنید و یک ایده جدید را پرورش دهید. مهم نیست ایده تان به چه اندازه بزرگ است. روی ایده تان وقت بگذارید و سعی کنید آن را به انجام برسانید و بعد کم کم آن را گسترش دهید. به عنوان مثال به نرم افزار ورد نگاه کنید، شاید در ابتدا ایده این بود که بتوان کاراکتری را از روی کی بورد وارد کامپیوتر نمود و بعد اینقدر این نرم افزار گسترش یافت که اکنون به عنوان محبوب ترین واژه پرداز است. مثالهای این چنینی بی شمار است.

مشکلات پیش رو

تبدیل شدن به یک برنامه نویس حرفه ای مستلزم تلاش است. ممکن است وسط کار خسته شوید و یا دیگران را ببینید از شما سبقت گرفته اند و ناامیدانه بکار ادامه دهید. اما پیشنهاد می کنم با انگیزه کار را دنبال کنید و تلاش کنید. زیرا هرچه بیشتر تلاش کنید به موفقیت های بیشتری دست خواهید یافت و از برنامه نویسی لذت خواهید برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *